Często gościmy w naszym salonie fryzjerskim posiadaczki kręconych włosów. Z ich i swojego doświadczenia wiemy, że takie kosmyki są szczególnie uciążliwe w pielęgnacji – i tej domowej, i tej w salonie. W tym wpisie dzielimy się kilkoma sposobami na to, by naturalne loki okiełznać i sprawić, by prezentowały się naprawdę efektownie.
Krótka charakterystyka włosów kręconych
Tego typu włosy najczęściej wymagają nieco pomocy, by zachwycały wyglądem. Główne problemy ich posiadaczek, wiążą się z tym, że loki:
- są na ogół gęste,
- łatwo się przesuszają,
- sebum utrzymuje się blisko ich cebulki,
- są trudne w stylizacji,
- puszą się i elektryzują.
Wynika to z tego, że mają one inną budowę układu wiązań chemicznych niż włosy proste, co sprawia, że ich struktura jest nierówna, w konsekwencji czego łuski nie domykają się. Wizualnie widać więc, że loki gorzej odbijają światło, przez co wyglądają na matowe.
Przed stylizacją
Zanim zabierzemy się za stylizację kręconych włosów, dobrze wiedzieć, że by w ogóle mogła się ona udać, włosy powinny być odpowiednio przygotowane do stylizacji: właściwie strzyżone, myte i czesane oraz suszone.
- Strzyżenie – cięte poziomymi sekcjami loki i fale nabierają dynamiki, taka fryzura wygląda lekko i lepiej się układają. Uroku paniom z lokami dodaje dopasowanie fryzury do kształtu twarzy tak, by kosmyki naturalnie ją okalały. Warto też wspomnieć o tym, żeby ciąć zawsze na sucho, mamy wtedy największą szansę na przystrzyżenie włosów o równej długości, chociaż musimy pamiętać, że podczas suszenia będą się one skręcać nierównomiernie, a dodatkowo, te suszone suszarką skręcą się mocniej. Z tego właśnie powodu często włosy na górze wydają się krótsze. Ponadto dobrym nawykiem jest systematyczne przycinanie końcówek co 2 miesiące, dzięki temu włosy będą szybciej rosły.
- Mycie – wymaga delikatności, by nie doprowadzić do uszkodzeń delikatnej budowy loków, które w miejscu skrętu są cieńsze. Najlepiej myć loki co drugi dzień. Do mycia wykorzystujemy wodę letnią, ponieważ gorąca prowadzi do rozchylenia łusek, a ostatnie mycie wykonujemy wodą chłodną. Włosów nie wycieramy ręcznikiem, ale odciskamy. Następnie nakładamy odżywkę, która ułatwi rozczesywanie plączących się pasemek.
- Czesanie – takie włosy czeszemy dokładnie tylko po myciu, kiedy są jeszcze wilgotne. Podstawowym narzędziem będzie grzebień – taki, który nie będzie wyrywał włosów, a więc z szeroko rozstawionymi ząbkami.
- Suszenie – pukle najlepiej schną na powietrzu, ale jeśli konieczne jest użycie suszarki, warto sięgnąć po model wyposażony w dyfuzor. Strumień powietrza należy kierować od spodu włosów. Jeśli suszarka nie ma dyfuzora, nawiew należy kierować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, czyli w dół.
Dopiero tak przygotowane włosy możemy stylizować.
Układanie kręconych włosów
Plusem układania loków jest to, że z natury mają one sporą objętość, więc o ten aspekt fryzury nie będziemy musieli tak bardzo dbać. Naszym celem jest więc podkreślenie skrętu włosa. Oto kilka sprawdzonych sposobów do wypróbowania w domu – trzeba pamiętać, by wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się na naszych włosach:
- ugniataj mokre włosy przez materiał, który wchłonie z nich wodę (sprawdzi się bawełna czy mikrofibra),
- wykonaj turban z bawełnianego t-shirtu, w którym wysuszysz pukle – w ten sposób utrwalisz skręt bez ugniatania loków,
- poszczególne pasma nawijaj na palec, formując lok, a przy skórze głowy przypnij go klamerką i pozostaw na 15-20 minut. Dzięki temu uniesiesz włosy u nasady.
Prostowanie kręconych fryzur
Domowe sposoby prostowania włosów są skutecznie, o ile nie dostaną się pod wpływ wilgotnego powietrza na przykład w czasie deszczowej pogody. Jeśli jednak zależy nam, by od czasu do czasu mieć włosy proste zamiast kręconych, potrzebna będzie prostownica i kosmetyki przeznaczone do prostowania pukli. Natomiast w salonie fryzjerskim możemy skorzystać z zabiegów trwalej łagodzących skręt – na przykład zabiegu keratynowego. Fryzjer podpowie nam, jaka procedura prostowania będzie najodpowiedniejsza do naszego typu włosów.
Kosmetyki do włosów kręconych to dobra inwestycja
By zapanować na niesfornymi lokami najlepiej sprawdzają się profesjonalne kosmetyki przeznaczone do tego typu włosów. Poza składnikami nawilżającymi, których potrzebują pukle, zawierają one składniki odżywcze i składniki powlekające włosy filtrem zapobiegającym puszeniu się.
W codziennej pracy z Klientkami z kręconymi włosami sięgamy po sprawdzone kosmetyki Maraes z linii przeznaczonej dla włosów kręconych. Są to:
- szampon rewitalizujący do włosów kręconych – specyfik ten nie tylko nadaje miękkość i wygłasza puszące się pukle, ale też nawilża je i chroni włosy przed wpływami środowiska, a jednocześnie ich nie obciąża. Wykazuje także działanie anti-aging na włosy, ale także na skórę głowy;
- maska rewitalizująca do włosów kręconych – produkt ten głęboko odżywia loki i fale, wygładza je i ułatwia ich rozczesywanie i układanie;
- krem do stylizacji InstaCurl, lub do wygładzania Dazzling, które świetnie okiełznają odstające kosmyki.
Podstawowymi składnikami tych kosmetyków są: - olejek manoi, czyli ekstrakt z thaitańskiej gardenii wraz z olejkiem kokosowym. Mieszanka ta jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę, działa łagodząco, koi i regeneruje, działa przeciwzapalnie. Pod jej wpływem włosy stają się wygładzone i uelastycznione. Tradycja stosowania olejku manoi wywodzi się z Polinezji – tamtejsze kobiety właśnie temu specyfikowi zawdzięczają zdrowe, piękne, lśniące włosy oraz gładką skórę;
- olej marula, pozyskiwany z nasion owoców drzewa marula, które występuje w Afryce. Działa on antyoksydacyjnie, nadaje połysk i miękkość, a także poprawia nawilżenie skóry i wzmacnia jej barierę lipidową;
- jogurt – za sprawą zawartości witamin z grupy B, białka, wapnia, cynku działa oczyszczająca na skórę głowy, a kwas mlekowy domyka łuski włosów, przez co odzyskują one blask.
Kosmetyki te nie zawierają SLS-ów, parabenów, soli mineralnych, glutenu. Ich naturalność potwierdzona jest certyfikatem Ecocert.
Praktyczne rady
Dobrze wiedzieć, że kosmetyki stylizujące rozprowadzamy na kręconych włosach od spodu, czyli tam, gdzie są one najbardziej gęste, przechodzimy na boki i na czubek głowy – tu nakładamy odrobinę, by nie przeciążyć fryzury i nie sprawić, by wyglądała na oklapniętą. Dodajmy jeszcze, że w stylizowaniu włosów kręconych z pewnością nie sprawdzą się żele lub pianki, które są zbyt gęste i sklejają włosy.