Fryzjerzy na co dzień pracujący z włosami, doskonale rozpoznają ich strukturę, kiedy dotykają nasze pasma w czasie mycia, modelowania, strzyżenia, dlatego potrafią dobrać właściwe zabiegi pielęgnacyjne, podpowiadają, czy w domowym zaciszu skupiać się na regeneracji, wygładzaniu czy nawilżaniu kosmyków. Wyobraźmy sobie teraz, że fryzjer wie jeszcze więcej – że doradzi nie tylko w kwestiach kosmetycznych, ale też przy problemach z włosami i skórą głowy. Takich fryzjerów z trychologicznym przygotowaniem znajdziesz w salonie MonaVisage. W tym wpisie wyjaśniamy, kiedy warto zasięgnąć porady trychologa.
Co to jest trychologia i kim jest trycholog
Zacznijmy od podstaw – trychologia uważana jest za dziedzinę sytuującą się na pograniczu dermatologii i kosmetologii, dlatego najczęściej specjalizują się w niej przedstawiciele tych właśnie dyscyplin, korzystający też ze wsparcia dietetyków czy psychologów. Z praktycznego punktu widzenia jednak z problemami włosów oraz skóry głowy równie często spotykają się w codziennej pracy fryzjerzy, dlatego coraz więcej z nich kończy specjalistyczne kursy, które pozwalają skutecznie rozpoznawać nieprawidłowości w strukturze włosów i prowadzące do ich powstania zaburzenia. Musimy tu sobie uzmysłowić, że wiedzę o budowie włosa, funkcjonowaniu mieszków włosowych czy jakości skóry głowy fryzjerzy zdobywają już w czasie szkoły zawodowej, zanim sami zaczną pracować. To doskonała podstawa do pracy z klientami trychologicznymi. Na ogół jest tak, że mamy ulubionych fryzjerów, z których oferty systematycznie korzystamy, co oznacza, że właśnie fryzjer-trycholog jako pierwszy dostrzeże nieprawidłowości w tej sferze. W salonie fryzjerskim mamy do czynienia z trychologią fryzjersko-kosmetyczną, a więc taką, która zajmuje się powszechnymi problemami włosów i skóry głowy. Jeśli trycholog uzna, że patologie w tym obszarze mają podłoże medyczne, zasugeruje nam wizytę u lekarza specjalizującego się w trychologii medycznej.
Jak wygląda spotkanie z fryzjerem-trychologiem
- Pierwsza część spotkania z trychologiem jest w zasadzie wywiadem dotyczącym problemów i zaobserwowanych objawów, zmian, sposobu dotychczas prowadzonej pielęgnacji. Specjalista zapyta także o ogólny stan zdrowia, ponieważ na stan naszych włosów wpływa w dużej mierze stan całego organizmu. Możliwe, że padną pytania dotyczące diety, suplementów, leków, obciążeń genetycznych. W ten sposób ustalona zostaje prawdopodobna przyczyna problemu.
- Druga część wizyty ma charakter diagnostyczny, zostaje wtedy wykonane badanie trychologiczne, czyli trichoskopia. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalną kamerkę, za pomocą której można w dużym powiększeniu obejrzeć łodygi włosa i skórę głowy, a także ocenić jej stan i typ. Trichoskopia pozwala stwierdzić, jakie są przyczyny zahamowania wzrostu włosów. W dalszej kolejności wykonany zostanie trichogram. Na podstawie oglądu około stu włosów pobranych z różnych miejsc na głowie ustala się, w jakiej fazie wzrostu się one znajdują, jakie uszkodzenia ich dotyczą, jak przedstawia się ich struktura i porowatość. Trichogram pokazuje stopień zaawansowania problemu.
Zabiegi trychologiczne w salonie fryzjerskim
W zależności od wyników badań, ustalony zostanie plan leczenia – w salonie fryzjerskim lub po konsultacjach z innymi specjalistami. Fryzjer-trycholog z powodzeniem pomoże nam z problemami takimi jak:
- przetłuszczające się nadmiernie włosy,
- tłusta skóra głowy,
- podrażniona i swędząca skóra głowy,
- utrzymujący się, mocno nasilony łupież,
- wypadanie włosów,
- łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
- uczulenie na farby i kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji.
Powinniśmy być jednak przygotowani na to, że leczenie może okazać się długotrwałe i wymagające od nas dyscypliny w wielu sferach, jak:
- zmiana nawyków pielęgnacyjnych,
- zmiana nawyków stylizacji włosów,
- modyfikacja odżywiania.
Cały proces będzie obejmował leczenie specjalistycznymi preparatami w salonie fryzjerskim, jak też w domowej łazience przy pomocy preparatów trychologicznych poleconych przez fryzjera.
Do skutecznych zabiegów trychologicznych zaliczamy:
- enzymatyczne peelingi skóry głowy,
- ozonowanie,
- mezoterpaię,
- profesjonalne kuracje odżywiające, regenerujące,
- stymulację prądami d’Arsonwala.
Z pomocy trychologów w salonach fryzjerskich korzystają na ogół osoby, którym nie udało się poradzić z problemami z włosami za pomocą domowych sposobów albo preparatów dostępnych w drogeriach czy aptekach. Jeśli odpowiednio podejdziemy do sprawy, efekt kuracji trychologicznej prowadzonej w salonie fryzjerskim sprawi, że włosy staną się atutem urody.